Futbalový klub Spartak Myjava (Corgoň liga)

Slovak English French German Spanish

Hodnotenie jesennej časti 2015/2016 žien, junioriek a žiačok

Spartak Myjava - ilustračný obrázok

V súťažnom ročníku 2015/2016 majú ženy Spartaka Myjava premiéru v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži a vznikol nový dievčenský tím - juniorky. Sprostredkúvame vám zhodnotenie letnej prípravy a jesennej časti 2015/2016 žien, junioriek a žiačok z pohľadu hrajúcej trénerky žien Ivety Neveďalovej.

 

ŽENY :

LETNÁ PRÍPRAVA:

Jesenná časť sa začala letnou prípravou 16. 7. 2015, ktorá prebehla v domácich podmienkach a mala štandardný priebeh, tj. tréningový proces, prípravné zápasy a regenerácia. V porovnaní s minulými rokmi bola letná príprava náročnejšia po fyzickej ale hlavne po hernej stránke. Cieľom bolo čo najlepšie pripraviť družstvo žien na 1. slovenskú ligu. Mladšie dievčatá sa posunuli do juniorky a káder bol doplnený niekoľkými kvalitnými perspektívnymi hráčkami, spomeniem najmä Koplíkovú, Pirťanovú či Kratochvílovú. Dievčatá veľmi dobre zapadli do zostavy i do kolektívu.

V rámci letnej prípravy sme odohrali 5 prípravných zápasov, úlohou ktorých bolo nájsť vzhľadom na typológiu hráčok a zloženie družstva optimálny systém a ideálnu zostavu. Nakoľko sa do základnej zostavy dostali aj nové hráčky bolo treba sa zohrať.

JESENNÁ ČASŤ SEZÓNY 2015/2016:

Súťažné obdobie sme začali 29. 8. 2015 zápasom v Bardejove, kde sme domáce favorizované družstvo potrápili, no nezvládli sme záver zápasu a na prvé ligové body sme si museli ešte počkať. Podarilo sa nám ich získať v druhom a treťom kole po domácej remíze so Selcami a po výhre v Žiline. V ďalších troch zápasoch sme sa trápili v koncovke - herne sme boli viac ako vyrovnaným súperom, no nedokázali sme využiť 100% príležitosti, čo sa so skúsenými súpermi ako je Slovan Bratislava, Nitra či Teplice nevypláca a v posledných minútach sme inkasovali na 0:1, 1:2 a 4:4. Z týchto troch zápasov sme vyťažili len jeden bod, čo ma veľmi mrzí. V domácom zápase so Slovanom naše hráčky podali výborný výkon, v druhom polčase sme dvakrát trafili konštrukciu súperovej bránky a nevyužili ďalšie veľké príležitosti. Súper nás za to potrestal a v 89. minúte zo štandardnej situácie sme inkasovali gól na 0:1. Aj napriek tomu radím tento zápas medzi najkvalitnejšie zápasy, aké sme odohrali. Strelecká nemohúcnosť vyvrcholila v zápase s majstrom Slovenska z Nových Zámkov, kde sme hneď na začiatku mohli ísť do dvojgólového vedenia a namiesto toho sme inkasovali zbytočné góly a prehrali 0:5. To bol jediný zápas, ktorý sme herne nezvládli. Chuť sme si napravili výhrou 3:0 v Hornej Nitre.

V tabuľke nám patrí 5. miesto spolu s Teplicami a Nitrou.

DRUŽSTVO ŽIEN:

Bažiková, Pekníková, Dugová, Velická, Skupinová, Kovárová, Hulváková, Zvončeková, Tomková, Neveďalová, Chlebíková, Horešová, Hucovičová, Kratochvílová, Koplíková, Halandová, Pirťanová.

JUNIORKY :

LETNÁ PRÍPRAVA:

Družstvo junioriek Spartak Myjava bolo založené v lete tohto roku a jesennú časť začalo letnou prípravou 16. 7. 2015. Do družstva prešla veľká väčšina dievčat z kádra minuloročných myjavských žiačok. Doplnili ich Sabayová zo Senice a Šulovská z Vrbového. Problém sa vyskytol na poste brankárky, ktorý sme riešili príchodom Hurekovej z chlapčenského družstva Bohdanovce a ukázalo sa to ako výborný ťah. Juniorky hrajú 1. slovenskú juniorskú ligu do 19 rokov a nakoľko takmer všetky hráčky sú ročníky 1999 a 2000, družstvu v niektorých zápasoch pomáhali mladšie ale skúsenejšie hráčky z kádra žien - Chlebíková, Hulváková a Velická. Hlavnou úlohou bolo nájsť optimálnu zostavu a pripraviť dievčatá fyzicky aj mentálne na ťažkú sezónu, ktorá ich ako nováčika ligy čakala.

V príprave odohrali 3 prípravné zápasy a výsledky neboli vôbec zlé - remíza v Trnave a tesná prehra 1:2 so žiačkami Slovana Bratislava.

JESENNÁ ČASŤ SEZÓNY 2015/2016:

Súťažné obdobie sa začalo 29. 8. 2015 zápasom v Bardejove - 1. juniorská liga sa hrá dvojičkovo s 1.ligou žien, takže vždy po zápase žien hrajú svoj zápas juniorky s tým istým súperom. Zápasy s Bardejovom, Slovanom či Trenčianskymi Teplicami boli veľmi náročné, nakoľko sú to silné družstvá plné mládežníckych reprezentantiek a úrovňou futbalu sa môžu porovnávať so ženskou ligou. Vyrovnanejšie zápasy boli napríklad doma so Selcami, v Nitre, v Hornej Nitre či doma s Novými Zámkami, kde naše juniorky dokonca vyhrali 5:2.

Postupne získavajú hráčky skúsenosti a sebavedomie a prenášajú veci z tréningov do zápasov, čo sa im na začiatku sezóny nedarilo. Chýbali nám však ofenzívne hráčky, ktoré by v útočnej fáze podporili Kratochvílovú či Šellengovú. Na jar by sa to mohlo vyriešiť príchodom Boorovej a Valkovej z družstva žiačok a novej posily Palkechovej, ktorá doteraz hrávala v Spartaku Trnava.

Po skončení súťažnej časti nasleduje prechodné obdobie, v ktorom budeme pokračovať v tréningovom procese a od januára začne zimná príprava počas ktorej sa juniorky zúčastnia viacerých turnajov, napríklad v Hodoníne, vo Vlkoši a podobne. Niektoré fyzicky a technicky lepšie hráčky absolvujú zimnú prípravu s družstvom žien aby naberali skúsenosti.

DRUŽSTVO JUNIORIEK:

Hureková, Nikodemová, Šellengová, Nálepová, Kratochvílová, Chlebíková, Obšajtová, Sadloňová, Vachulová, Šulovská, Sabayová, Durcová, Brezinová, Bakošová, Vdoviaková, Hulváková, Velická, Janovíčková, Pekníková, Daniová.

ŽIAČKY :

LETNÁ PRÍPRAVA:

Jesenná časť sezóny 2015/2016 sa začala letnou prípravou 16. 7. 2015. Nakoľko v lete prešlo kvôli veku veľa dievčat zo žiačok do juniorky, bolo potrebné doplniť káder. Postupne príchodom nových hráčok sa nám podarilo doplniť a stabilizovať káder žiačok a 22 dievčat odohralo celú jesennú časť. Vytvorilo sa optimálne zloženie družstva - staršie a skúsenejšie hráčky ako Nikodemová, Boorová, Manáková či Janošková boli kostrou družstva a mladšie talentované dievčatá Valiková, Patrnčiaková, Škaritková a iné sa od nich rýchlo učia. Dôležitý bol taktiež príchod brankárky Vyletelkovej a hráčok Šulovskej s Valkovou z Vrbového a Tanglmayerovej s Glatzovou z U12, ktoré citeľne posilnili káder.

Hlavným cieľom letnej prípravy bolo pripraviť dievčatá na nový systém 10 + 1 na veľké ihrisko, nakoľko predchádzajúce sezóny hrávali žiačky na skrátené ihrisko a malé bránky. Niektoré hráčky sa preto zapájali do prípravy s juniorkou a odohrali za ne aj niekoľko prípravných zápasov. Na prípravné zápasy sme tiež využili dobrú spoluprácu s družstvom žiačok FK Senica a v rámci tréningov si dievčatá spolu viackrát zahrali.

JESENNÁ ČASŤ SEZÓNY 2015/2016:

Súťažné obdobie sa začalo 26. 8. 2015. Na prvých dvoch zápasoch s Trnavou a Nitrou bolo cítiť nervozitu, súper pôsobil sebavedomejšie a skúsenejšie. V treťom kole sme nešťastne prehrali 0:1 v Nových Zámkoch. Herný prejav družstva a individuálne výkony hráčok sa zlepšovali od zápasu k zápasu. V Kopčanoch sme potvrdili úlohu favorita a vyhrali hladko 4:0. Nasledoval ťažký zápas so Senicou, ktorý dievčatá zvládli a remizovali 3:3. Ďalšie dôležité 3 body sme vybojovali v Dunajskej Strede a do zápasu s najlepším tímom súťaže zo Šale sme išli sebavedome, čo bolo na ihrisku vidieť. Dievčatá potrápili favorizovaného súpera a dlho vyhrávali 1:0. Ku koncu nám už dochádzali sily a skúsené hráčky zo Šale to využili a zápas otočili. Aj napriek prehre 1:2 som bola so zápasom veľmi spokojná. Stúpajúcu formu potvrdili myjavské žiačky aj v poslednom jesennom zápase. V predohrávke dokázali vybojovať bod za remízu so silným družstvom z Trnavy.

Po skončení súťažného obdobia nasleduje prechodné obdobie, počas ktorého budeme pokračovať v tréningovom procese, ktorý však bude vedený viacmenej hernou formou. Dňa 15. 11. 2015 sme sa zúčastnili miniturnaja žiačok v Senici, kde sme vyhrali všetky 4 zápasy a zaslúžene obsadili 1. miesto. Od januára čaká hráčky zimná príprava, počas ktorej chceme nadviazať na vydarený záver jesennej časti a verím, že družstvo bude ďalej napredovať.

DRUŽSTVO ŽIAČOK:

Slaná, Vyletelková, Nikodemová, Boorová, Janošková, Valková, Šulovská, Manáková, Tanglmayerová, Glatzová, Valiková, Machárová, Selecká, Madrová, Kubišová, Lišková, Vajašová, Kuklová, Škaritková, Patrnčiaková, Fridrišková, Vachulová.

 

autor textu: I. Neveďalová