Futbalový klub Spartak Myjava (Corgoň liga)

Slovak English French German Spanish

História klubu

Založenie futbalového klubu sa datuje na 8.august 1920.

Skupina nadšencov z radov študentov sa rozhodla založiť Športový klub Myjava (ŠK Myjava). Zakladateľom ŠK a jeho prvým predsedom bol miestny obchodník a mecenáš klubu p. Samuel Vráblica. Funkcionármi boli aj známi profesor Dr. Branislav Varsík DrSc a Pavol Vrana. Po založení ŠK boli obrovské problémy so získaním pozemku na futbalové ihrisko. Najskôr to bola lúka v oblasti Turá Lúka, v priestoroch dnešnej pekárne. ŠK bol zaradený do I. triedy Západoslovenskej futbalovej župy, bola to najvyššia súťaž tejto župy. Hrali v nej v tom čase známe kluby – ŠK Slavia Bratislava, I.ČSSK Trnava, TTS Trenčín a ďalšie. Na stretnutia sa mužstvo dopravovalo konskými poťahmi na rebrinákoch a neskoršie nákladným autom.

ŠK Myjava mal od založenia bielo – čierne pruhované dresy, biele trenírky a čierne štulpne. Táto kombinácia mala symbolizovať vážnosť a kontinuitu s mužským ľudovým odevom mestečka Myjava. V začiatkoch mal futbalový klub, aj napriek tomu, že bol najobľúbenejším športom, finančné a materiálne problémy. Len vďaka myjavským podnikateľom sa ŠK nezrušil.

Po ukončení zmluvy nájmu ihriska, bolo nutné nájsť nový priestor pre nové futbalové ihrisko. Šikovní funkcionári a vedenie obce sa dohodli, že nový futbalový stánok za pomoci obetavých funkcionároch, hráčov a fanúšikov vybudujú na pozemkoch dnešnej akciovej spoločnosti STAS. Slávnostné otvorenie nového ihriska bolo 6. júna 1931. Zo zakladajúcich futbalistov a tých, ktorí ho hrávali neskoršie uvádzajú sa pre pamäť nášmu a ďalšiemu pokoleniu títo: JUDr. Vladimír Valášek, Vladimír Varsík Štefan, Siváček, Karol Pikard, Ernest Hájnik – tréner a ďalší. Neskoršie Ján Kriška, Pavel Kováč, Štefan Dinga, Štefan Maniaček, Michal Vrána, Michal Dugáček a ďalší.

Rozsiahlejší rozmach futbalu nastal v rokoch 1937 – 1938 po premiestnení firmy Tauš z Petržalky do Myjavy. S touto firmou prišli aj niektorí jej zamestnanci a v ich radoch boli i aktívny futbalisti ako Jaroslav Pavlák, Jindro Polák, František Pospíšil a ďalší. Potom prišli ďalší dobrí hráči ako Anton Stračár, Jozef Polák, Štefan Gažo a tréner Anton Král. Neskôr hrali v mužstve známi Jozef Brún, Štefan Kubíček, Dušan Sadlon, Ján Alina, Ján Juráš a ďalší. Takto vytvorené vtedajšie mužstvo vybojovalo pre Myjavu v roku 1944 divíziu, to bola súťaž zrovnateľná s bývalou Slovenskou národnou ligou.

V roku 1943 valné zhromaždenie ŠK Myjava rozhodlo v snahe vytvoriť lepšie podmienky pre ďalší rozvoj futbalu, vybudovať v hornej časti Myjavy športový areál. Vybudovanie nového trávnatého ihriska sa zrealizovalo v roku 1954. Jeho renovácia bola vykonaná v roku 1958, pre túto dobu novou metódou , položením dŕn ( mačín.) Nové kvalitné podmienky nenechali dlho čakať a priniesli aj dobré výsledky v podobe výchovy viacerých dobrých hráčov. Napr. Vl. Mokrohajský bývalý hráč Banika Ostrava a reprezentácie  Československa, Ján Martiš, Ivan Fajnor, Ján Čobrda, Michal Strapatý, Milan Vrána, Milan Zelenák a ďalší. V roku 1955 sa futbalový oddiel rozšíril o ďalšie mužstvo dospelých a jedno družstvo dorastu a jedno družstvo žiakov.

 

Rozvoj futbalu v období rokov 1960 – 1990

Po značnom útlme futbalu v 50 rokoch sa zablýskalo na lepšie časy a v roku 1963 dorastenci pod vedením trénera Ivana Fajnora postúpili do I. dorasteneckej ligy a o rok neskôr A- mužstvo dospelých do divízie. Po roku obidve mužstva zo súťaží zostúpili. Potom výbor FO, na čele ktorého stál Pavol Černák, získal k mužstvu mužov za trénera bývalého úspešného reprezentanta Antona Moravčíka a v roku 1968 postúpili do Majstrovstva kraja a dorastenci pod vedením trénera Štefana Sadloňa znova do I.dorasteneckej ligy. V tejto súťaži mužstvo zotrvalo do sezóny 1972-73,keď zostúpili do I.A triedy. V úspešnom období v mužstve pôsobili odchovanci Ivan Vajsábel,  Oldo Šanca, Michal Strapatý, Ján Duroška, bratia Štefkovci, Vladimír Vavřín, Miroslav Zeman, Ján Petrák, Stanislav Šturdík, Jaroslav Masrna  a ďalší, trénerom bol bývalý úspešný hráč Trenčína a Třinca Vladimír Kopanický .Po šiestich rokoch  v sezóne 1978 – 79 vypadli dokonca do I.B triedy, aby po 3 -ročnej snahe sa vrátili do I.A triedy. V tomto ťažkom období sa vystriedalo pri mužstve viacero trénerov: Strapatý, Ostradický, Petrák, Pokorný(Trenčín), Zeman, Sadloň, Kubovič. Prišlo obdobie dlhých dvanásť rokov, keď mužstvo mužov nedosahovalo výraznejšie úspechy a patrilo v krajských súťažiach len k priemerným. Nepodarilo sa vytvárať adekvátne podmienky pre hráčov, a preto z Myjavy odchádzali postupne do iných oddielov. Brankári  Mokrohajský do Baníka Ostravy, Medved do AC Nitra, Masrna ,Pavlák a Filo do Trnavy, Režnák do Interu a viacerí do nižších súťaží.

Až v ročníku1984/85 sa po dvanástich menej úspešných rokoch podarilo vytvoriť  zásluhou výboru FO na s predsedom  Petrom Caltíkom  a vedením  podniku SAM lepšie podmienky. Pod vedením mladého ambiciózneho trénera Stanislava Malečku postúpili muži do Majstrovstiev kraja. Škoda len, že po dvoch rokoch pôsobenia v súťaži, pod vedením trénera Bôžika (bývalý hráč Trnavy) vypadli no nižšej súťaži. V ďalšej sezóne viedol mužstvo tréner Ondrej Pavlík a skončilo na 4.mieste.

V ročníku 1987/88 sa podarilo suverénne postúpiť trénerovi Malečkovi s dorastencami do divízie . Káder tvorili : R.Vajaš, J.Gašpar, R.Kučerák, J.Pánik, J.Vida, B.Duga, R.Sasák,P. Repta, P.Koník, J.Foltín, R.Svinkásek, I.Pszota, M.Klandúch, J.Obeda, S.Šturdík, R.Božek, P.Kulíšek, J.Všetula a J.Krč.  A tak naštartovali 15.ročné obdobie vzostupu mládežníckeho futbalu v klube.

Rozvoj futbalu od roku 1988

V ročníku 1988/89 prišiel k mužstvu mužov tréner z blízkej obce Vrboviec  Miroslav Hainc s  cieľom doplniť a skvalitniť káder a postúpiť pri 65.výročí do vyššej súťaže. V ročníku 1989/90 sa mužstvu nedarilo a v nasledujúcom ročníku po jesennej časti síce boli na prvom mieste, ale jarná časť sa im nevydarila a a po prehrách v závere súťaže skončili na druhom mieste za postupujúcimi Piešťanmi.                                     

V ročníku 1991/92 sa podarilo káder posilniť : Ľ.Koníček(  Senica),Š.Potúček(Partizánske), Baranovič  (N.Mesto n.V.) . Mužstvo prešlo súťažou suverénne, keď v 23 stretnutiach zvíťazilo, 6 remizovalo a prehralo len v jednom stretnutí a nastrieľalo súperom 101 gólov. Tak sa podarilo po 5 rokoch postúpiť do divízie. Trénerom bol Miroslav Hainc, vedúcim Miroslav Šimónyi , lekárom MUDr. Jaroslav  Šváro a masérom Ľubomír Horeš . Káder tvorili : Š.Potúček, J.Mikovič, R.Hodúl, V.Žák, P.Vavák, Ľ.Málek, M.Matušík, I.Hutyra, R.Svinkásek, M.Baranovič, L-Koníček, M.Štetina, M.Mikula, M.Kahún, P.Hyža, Š.Potúček, R.Kubina.  Na úspešné vystúpenie mužov v tomto súťažnom ročníku nadviazali aj starší dorastenci, ktorí pod vedením trénera Stanislava Malečku postúpili do II.ligy . Tak sa zúročila dlhoročná systematická práca s mládežou. Hneď po roku pôsobenia v súťaži sa podarilo mužom postúpiť do novovytvorenej súťaže III.ligy. V súťaži ako nováčik vybojovalo o 2 body pred Z.Moravcami prvé miesto, čo bol najväčší úspech v histórii klubu. Ako nováčik si v prvom roku museli zvykať na väčšiu náročnosť a kvalitu mužstiev a tak v konečnej tabuľke obsadili 10.miesto.  V ďalšom ročníku to bolo už lepšie a tomu aj zodpovedalo konečné umiestnenie na piatom mieste.

V ročníku 1995/96 sa mužom  pod vedením trénera Hainca naďalej darilo a na konci súťaže skončili na 3.mieste. Káder tvorili : Potúček,Mareček,Červienka, Vavák, Hyža (terajší tréner mužov),J.Vida, Stančík, D.Šarudi, VL.Žák, Dubovský,Nemethy,Libuša,Novák, Hodúl, Vilím, Stanický.                                               V tomto ročníku futbalový oddiel   zaznamenal výrazný úspech v doraste , keď takmer po 20. rokoch postúpili do celoslovenskej prvej ligy. Družstvo viedol  tréner Stanislav Malečka, vedúci bol Ján Nemček, lekár MUDr. Ján Hornák a masér Ľuboš Gála. Káder tvorili : P.Kroupa, P.Caltík, S.Šarudi, Pa. Majerník, J.Nemček, M.Zríny, Pe. Majerník, Ľ.Pavlovič, Vl. Kročian, P.Kuračka, Vl.Pavlovič, M.Černáček, V.Mozolák, J.Bakoš, M.Valent, P.Kosík, M.Horniaček, Ľ. Malečka, Vl.Hyránek a Minaroviech. Po prvom úspešnom roku, keď dosiahli 11.miesto dosiahli dobré výsledky z družstvami veľkých klubov napr. bolo cenné víťazstvo 0:3 v Prešove, či remíza 1:1 s Košicami za ktoré hrali i bývalí, alebo dnešní reprezentanti Slovenska Čontofalský, Kozák. Cenný výsledok dosiahli aj s reprezentáciou SR „18“, keď dokázali remizovať 0:0. Zúčastnili sa aj halového turnaja v Salzburgu, ktorý vyhrali.

V ročníku 1996/97 po jesennej časti súťaže po 8,5 ročnom pôsobení ukončil trénerskú činnosť tréner Hainc . Mužstvo mužov prevzal bývalý hráč Trnavy,Prešova a Slávie Praha Jaroslav Kravárik s asistentom Františkom Sasákom. V tomto ročníku mužstvo skončilo na 2.mieste za postupujúcim Duslom Šaľa. V nasledujúcej sezóne 97/98  sa mužstvu veľmi nedarilo a skončili v dolnej časti tabuľky, ale predsa zachránili aj s veľmi oslabeným kádrom pre Myjavu III. Ligu.  V tomto súťažnom ročníku zo IV.ligy postúpilo mužstvo Slovana Turá Lúka do III.ligy, čím  dosiahlo  historický úspech.  Nastal aj veľký odliv hráčov do Nemecka bez akejkoľvek kompenzácie a tak vedeniu vznikol veľký problém s doplnením kádra. V tomto ročníku starší dorast po dvoch rokoch vypadol s I.ligy    a družstvo prebral tréner Madunický.

V sezóne 1998/99 hneď v prvom majstrovskom stretnutí III.ligy sa stretli v derby stretnutí obe naše mužstva a rozišli sa remízou 0:0. K mužstvu Spartaka sa vrátil tréner Hainc a Slovan Turú Lúku viedol tréner Stanislav Šturdík. Myjava v tomto ročníku pristúpila k omladeniu kádra a hráči ktorí sa javili ako neperspektívni , odišli na Turú Lúku( Stančík, Mikulka, Koníček, Vavák, Zríni Dubovský....). Napokon mužstvo Turej Lúky skončilo na 7.mieste a Myjava na 9.mieste. A tak sa umiestnenie opakovalo aj v nasledujúcej sezóne 1999/2000 : Turá Lúka 9.miesto, Myjava 10.miesto.   Postupovali reorganizáciou súťaže tri mužstva a vypadávalo až šesť mužstiev.

Myjavský futbal, zaznamenal aj úspech v podobe postupu starších žiakov a dorastu do I.ligy. Tréner Stanislav Malečka sa pripísal ďalší postup s mládežníckym mužstvom v podobe postupu so staršími žiakmi a tak zúročil  veľmi dobrú prácu trénerov Viselku, Gašpara, Pszotu, Durošku, Sasáka, ... a dobré podmienky na  prípravu  hráčov v športových triedach, ktoré nám pôsobia pri II.ZŠ na Štúrovej ulici. Túto súťaž hrajú žiaci úspešne do dnes. Káder tvorili: Václavek, Valášek, Vojtek, Marônek, B.Marek, Fraňo, J.Viselka, M.Malečka, Pekník, Ľ.Bruško, Peterka Coufalík, Černáček, Škodáček, Štefík, Kodaj, Chrapa, J.Poláček,      Štefánek, Šimko, M.Viselka, Mareček.   Do I.ligy dorastu postúpil tréner Madunický s kádrom : Solnička, Buček, Mikolášek, Ľ.Žák, P.Hyža, Kubiš(Vrbové),Šimek, T.Bruško (Dubnica), Riška, D.Mareček, Vávra, P.Duga, Marônek,Adámek, Hmirák,Zvonček, Arbecík, Daniel, bratia Mihálovci, A.Kolárik, Petrák, Mockovčiak. Vedúcim bol Kolárik.     Potom trénera Madunického ,ktorý prešiel k mužstvu dospelých, prebral Stanislav Šturdík.

Sezóna 2000/2001 : Po odchádzajúcich hráčoch pre vekovú hranicu sa nepodarilo káder doplniť a po ročnom pôsobení v I. dorasteneckej lige, zo  súťaže vypadol.  V tomto súťažnom ročníku v TJ Spartak Myjava nezostalo len pri vypadnutí dorastu z I.dorasteneckej ligy.  Mužstvo mužov začalo súťažný ročník aj za zložitých finančných podmienok dobre. Tréner Madunický mal k dispozícii  mladý káder hráčov a napriek tomu sa mu podarilo vytvoriť dobré mužstvo a po jesennej časti súťaže skončil na 6.mieste. Aj napriek veľmi dobrému umiestneniu sa pre nedostatok finančných prostriedkov nepodarilo mužstvo mužov v súťaži udržať a výbor FO musel mužstvo pred jarnou časťou zo súťaže odhlásiť. Zároveň sa vytvoril prípravný výbor, ktorý začal pracovať na fúzii  klubov TJ Spartak Myjava a Slovana Turá Lúka. Slovan Turá Lúka v tomto ročníku skončila na 4.mieste a dala základ k uchovaniu aj pri fúzii III.ligy v Myjave.

Ročník 2001/2002  - Zlúčením dvoch klubov na území mesta Myjavy a vzniknutím Mestského futbalového klubu sa zachovali všetky doterajšie súťaže. Vytvorila sa správna rada ktorú viedol primátor mesta Myjavy p.Pavel Halabrín. Generálnym manažérom bol I.g. Peter Halabrín ,generálnym sekretárom Milan Mockovčiak, športovým riaditeľom Stanislav Malečka, členmi Ján Viselka, Milan Majtán a Ing Pavol Horeš. Muži hrali III.ligu, „B“ muži (St.Myjava)II.triedu, starší a mladší dorast II.ligu ,“B“ dorast V.ligu,  starší  a mladší žiaci žiaci“A“ I.ligu, starší žiaci a mladší žiaci“B“ III-ligu a prípravky krajské súťaže. V prvom roku účinkovania pod novým názvom A-mužov viedol tréner Hainc a káder tvorili: ;Solnička, Mareček, Gúčik, Michalovič, Dubovský, Štermanský, Vašíček, Šarudi, Zverec, Zríni, Bakoš, Masaryk(Slovan Bratislava), Balcír, Kuračka(Z.Moravce), Stančík, T.Bajan, Arbecík, Kollár, Šuplata, J.Janček. Novovybudovanému mužstvu sa v súťaži darilo a na po poslednom kole sa umiestnilo za postupujúcou Senicou na historickom 2.mieste. a nechalo pod sebou napr. Šaľu, Prievidzu, N.Zámky, ....                     Starší dorast pod vedením trénera Stanislava Malečku skončil v II.lige na 5.mieste, „B“ dorast pod vedením trénera Kulíšku v V.lige na 3.mieste. Žiaci „A“ v I.lige, ktorých viedol tréner Pszota skončili na 6.mieste a „B“ žiaci v III.lige na 3.mieste.

Ročník 2002/2003 – V druhom roku pôsobenia mužstva mužov pod novým názvom  v III.lige bolo znova úspešné a umiestnenie na štvrtom mieste zodpovedalo podmienkam a predstavám vedenia klubu. Mužstvo viedol Stanislav Šturdík s asistentom Petrom Vavákom. Do kádra boli zaradení aj hráči z dorastu Boris Hesek, Daniel Kvasnica, Silvester Černý a Ján Viselka. Pekný športový úspech dosiahlo toto mužstvo v Slovenskom pohári,keď v domácom prostredí zvíťazilo nad prvoligovým Interom Bratislava rozdielom triedy 3:0, keď sa strelecký darilo Marošovi Bogorovi, strelcovi všetkých troch gólov. Úspechom pre MFK bola aj nominácia štyroch hráčov nášho klubu: Solničku, Kuračku, Zríniho, a Gúčika ,do  výberu reprezentácie  Slovenska v kvalifikácii na Majstrovstvá Európy amatérov.  Kapitánsku pásku dostal od trénera Poláka náš hráč Igor Gúčik.                                                                                                                              Výrazný úspech zaznamenal starší dorast, ktorý znova pod trénerskou taktovkou Stanislava Malečku, asistenta Jána Gašpara, vedúceho Jána Kolárika , lekára MUDr. Jána Hornáka a maséra Ľubomíra Gálu , postúpil s náskokom ôsmich bodov do celoslovenskej prvej dorasteneckej ligy.  Káder tvorili :    Žiacke družstva si dobre počínali v I. aj v III.lige. A- žiaci pod trénerským vedením Jaroslava Foltína s končili v I.lige na 9.mieste, ml.žiaci , ktorých trénoval tréner Milan Baranovič na 12.mieste Negatívom bolo odhlásenie „B“ dorastu zo súťaže V.ligy.

Ročník 2003/2004 V tomto ročníku muži ustúpili z pozície, na ktorú bola fanúšikovská verejnosť naučená a mužstvo pod vedením trénera Madunického skončilo v tomto súťažnom ročníku na 9.mieste. Družstvo staršieho dorastu pod vedením Jaroslava Foltína a Stanislava Malečku má za sebou úspešnú sezónu, keď ako nováčik splnilo cieľ a zachránilo aj pre budúci ročník I. dorastenecku  ligu. Dosiahlo aj veľmi cenné výsledky, keď s majstrovským Slovanom na jeho pôde remizoval 0:0, s Košiciami  a s Prešovom 0:0, porazil Žilinu 2:0, Ružomberok 3:0 a B Bystricu 4:0. Zúčastnili sa aj zahraničného turnaja v Chorvatskom Umagu, , kde prehrali až vo finále z 11m kopu. Káder tvorili : Fišan, Valášek, Kumančík, Vojtek, Pekník, Adamec, Kováč, Coufalík, Lakatoš, Drinka, Poláček, Manák, Viselka, Mráz, Huťťa, Žamba, Škoda , Neoveský, Horeš.  Starší žiaci sa umiestnili na historickom 3.mieste a družstvo viedol tréner Igor Pszota. Káder tvorili : Černák, Čmela, Podmajerský, Mrva( FC Kodaň – Dánsko),Janso, Valášek, Duga(Dunica), Bortel, Ulrich(Dubnica), P.Sládek( Vítkovice), Ľ.Sládek, Šimko, Zguriš, Kovár, Adamánek, Sluka, Camacho,Durec. Potešujúce je, že viacerí hráči našli uplatnenie aj iných prvoligových kluboch.

V ročníku2004/2005 po zhoršených finančných podmienkach a malého záujmu miestnych podnikateľov  opustilo káder mužov viacero hráčov. (Stančík,Duga, Michalovič do Rakúska, Zverec do Lapáša,Bogora sa vrátil do Interu) a tak trénerovi Madunickému   zostalo po doplnení z dorastu veľmi mladé mužstvo. Toto mužstvo dosiahlo veľmi dobré umiestnenie, keď sa trénerovi Madunickému podarilo skĺbiť starších hráčov, ktorí zostali za zhoršujúcich sa podmienok, s mládežou. Ukázalo sa ,ako sa vyplatila dobrá práca v klube s mládežou. Bohužiaľ, staršiemu dorastu sa v 2 .roku pôsobenia v I.lige  nepodarilo udržať. Žiacke družstva si svoju pozíciu v súťažiach udržali, mladších žiakov prebral tréner Viselka a obsadil s ním 10.miesto.

Ročník 2005/2006 v tomto ročníku Myjava nastúpila pod staronovým názvom TJ Spartak Myjava. Po pretrvávajúcich finančných prostriedkov sa klub vrátil do TJ Spartak Myjava. Mužstvo mužov v tomto ročníku viedol tréner Potuček a stanovil si cieľ umiestniť sa do šiesteho miesta, čo zaručovalo pri plánovanej reorganizácii súťaže, postup do II.lgy.  Úzky káder s množstvom študentov, a tým slabšia možnosť trénovať ,a  veľa zranení negatívne ovplyvnilo výkony mužstva a naplniť stanovený cieľ. Umiestnenie na 11.mieste a strata 13 bodov na postupujúce šieste miesto dala zabudnúť na postup do II.ligy. Dorast sa v II.lige umiestnil na 13.mieste a mladší na peknom 3.mieste, starší žiaci na 9.mieste  a mladší žiaci pod vedením trénera Jána Tomku na 10.mieste.

V ročníku 2006/2007 sa kríza prehlbovala a po jesennej slabej časti, keď mužstvo skončilo na poslednom mieste, hrozilo vypadnutie. Trénerovi Madunickému a as.trénera Stanislavovi Malečkovi nezostávalo nič iné, len cez zimnú prestávku doplniť kvalitatívne káder. Príchodom Černáčka  z Rakúska , Červienku z Nemecka a na poslednú chvíľu získaný skúsený Benko z Vrbového sa začali predsavzatie   plniť. V jarnej časti mužstvo získalo 25 bodov za 7 víťazstiev, 4 remízy a 4 prehry, čo znamenalo 12.miesto a tým aj uchovanie súťaže pre budúci rok .Starší dorast pod vedením trénera Petényiho obsadil stále v II.lige I2.miesto a mladší dorast ,ktorý viedol tréner Kulíšek tiež 12.miesto. Starší žiaci skončili na 10.mieste a mladší, ktorých viedol tréner Vajaš na 11.mieste. Zároveň títo mladší žiaci získali vo finále halovej ligy mladších žiakov o „Majstra Slovenska“ tretie miesto.

Ročník 2007/2008 začali muži v zásade s tým istým kádrom a tiež s trénerom Madunickým. Jesenná časť dopadla podobne ako tá predchádzajúca, keď mužstvo skončilo na predposlednom 15. mieste. V zimnej prestávke nastali v klube veľké zmeny. Po viacročnej odmlke vstúpila do klubu opäť skupina okolo hlavného sponzora ,firmy NAD RESS .  Na čelo postavila na posty viceprezidentov mladých ambicióznych funkcionárov, bývalého brankára Romana Vajaša a Ing. Stanislava Tomiča a poverila ich vedením klubu. Trénera Madunického vystriedal Stanislav Šturdík  , a tak sa začali záchranárske práce, ktoré sa aj podarili. Dorasty a žiaci si svoje pozície uhájili.

Nové vedenie za podpory mesta a  sponzorov  si vytýčilo  za cieľ postúpiť v priebehu 2-3 rokov do II.ligy. Do funkcie trénera získalo bývalého výborného hráča Myjavy Vladimíra Hyžu, od ktorého očakávalo, že využije svoje viacročné skúsenosti  z pôsobenia v Nemecku a že do mužstva prinesie profesionálny prístup k futbalovým povinnostiam.  Toto očakávanie sa do bodky naplnilo, pretože myjavčania v jarnej časti  ani raz neprehrali a obsadili 3.miesto. O tento úspech sa pričinili títo hráči: Solnička, Kvasnica, Stančík Černáček, Kumančík, Zverec, Bruško, Kosík, Manák, Buček,Kročian, Viselka, Žák.

Ročník 2008/2009 začali  hráči Myjavy s tým istým stabilizovaním kádrom posilneným bývalými hráčmi dorastu Dugom, Hesekom,Mrázom, Podmajerským a Vavákom ml. Asistentom trénera sa stal Peter Vavák st., vedúcim zostal Ján Pekník a masérom Ľubomír Horeš.  Jesenná časť sa mužstvu vydarila ,keď po dobrých výkonoch obsadilo 3.miesto.    Jarnú časť začalo mužstvo tromi víťazstvami vonku a po zisku ďalších desať bodov dotiahli stratu na Ludanice a zásluhou výborného skóre obsadili 2.miesto v tabuľke,  ktoré do konca   súťaže nepustili. Neprehrali ani   jedno stretnutie a dosiahli výborné skóre 62:25 a 56 bodov. Do II.ligy postúpili priamo z prvého miesta zaslúžene Nové Zámky so 16 bodovým náskokom. O ďalšie postupové miesto sa po rozhodnutí ŠTK SFZ malo rozhodnúť v barážovom stretnutí v Jalšovom medzi  naším mužstvom a druhým mužstvom z III.ligy BFZ Dunajskou  Lužnou. Keďže  na stretnutie sa súper nedostavil, tak ŠTK SFZ rozhodla, že do II.ligy Západ  postupuje mužstvo TJ Spartaka Myjava.

 

Čo povedať na záver?

Futbalové dianie v meste Myjava zaznamenalo od svojho vzniku 8.8.1920 ( ŠK Myjava) za obdobie 90 rokov obrovský posun dopredu a nemalé množstvo úspechov. O pozdvihnutie úrovne tohto najpopulárnejšieho športu za toto obdobie sa postaralo mnoho desiatok a stoviek obetavých trénerov, funkcionárov, činovníkov i dobrovoľných aktivistov v rôznych   vývojových obdobiach v rôznych podmienkach. Boli to obdobia v ktorých sa prelínali dobré i zlé, úspešné i menej úspešné, ťažké, náročné, zložité  situácie, aby napokon bolo dosiahnuté to ,čo dnes na Myjave v športovej oblasti máme.  Postupným  skvalitňovaním podmienok v oblasti materiálnej, finančnej, športovej a kultúrnej počas celého obdobia, ale najmä v období  posledných dvoch rokov za podpory primátora mesta Pavla Halabrína a zástupcu sponzorov Ing. Petra Halabrína, je víziou vedenia povýšiť futbal na vyššiu športovú ale aj kultúrno-spoločenskú úroveň. Zároveň chceme vytvoriť ekonomicky stabilný klub so športovým areálom aj na  kultúrno-spoločenský život obyvateľov mesta a blízkeho okolia s komplexnými službami, ktorý slúži na prípravu všetkých športovcov v myjavskom regióne.

Patrí sem prebudovanie hlavnej tribúny, vybudovanie sektoru pre vlajkonosičov, sektor B s osadenými lavičkami.  Vo vnútri tribúny boli vynovené šatne pre hostí, rozhodcov , trénerov, hlásateľa,  pre novinárov, sponzorov a VIP miestnosť. Ale hlavne sa podarilo vybudovať tak dlho očakávané ihrisko s umelou plochou s osvetlením a v zimnom období vykurovaním, či v lete chladením. Týmto sa splnila túžba trénerov a hráčov pre možnosť trénovania v zimnom období na kvalitnom ihrisku a tak zlepšovať svoje športové umenie. Vďaka patrí   ľudom ktorým sa to podarilo za nemalé prostriedky vybudovať.

Vedenie futbalového oddielu si za svoju prácu v posledných rokoch vyslúžilo uznanie aj predstaviteľov SFZ a ZsFZ, o čom svedčí aj to, že posledné tri finálové ročníky halovej ligy o Majstra Slovenska sa uskutočnili v Myjave, pravidelne každoročne sa organizuje medzinárodný mládežnícky turnaj „U18 - SLOVAKIA CUP“, historicky prvé finále československého pohára mladšieho a staršieho dorastu  a v budúcnosti  sú naplánované semináre a školenia trénerov.

Futbalový oddiel dosahuje veľmi dobré výsledky a môže sa smelo rovnať aj veľkým mestám s ďaleko väčším počtom obyvateľov. Muži hrajú II.ligu a dosiahli aj historický úspech v Slovenskom pohári, keď najskôr vyradili corgoň ligové mužstva Senice a Ružomberka a vyradil ich až majstrovský Slovan , keď po domácej prehre dokázalo naše mužstvo remizovať na legendárnom ihrisku  Tehelného poľa, kde hrala napr. aj Brazília.  Dorasty hrávajú striedavo v najvyššej a II. lige. Žiaci zasa majú možnosť pripravovať sa v športovej škole  s prideleným štatútom Útvaru talentovanej mládeže SFZ. Pravidelne hrajú od roku 1999 I. žiacku ligu. Mladší žiaci hrajú tiež I.ligu a najmenší sa pripravujú v družstvách prípraviek. Nesmieme zabudnúť ani na predškolskú prípravu detí, ktorým sa venuje vicepr. klubu Roman Vajaš a Ján Poláček. Nežnejšiu polovičku klubu reprezentuje v II.lige prvý rok družstvo žien. V športových triedach a následne vo futbalovom klube vyrastalo množstvo kvalitných hráčov, reprezentantov, ktorí našli uplatnenie v domácich, ale aj v zahraničných družstvách : Tomáš Bruško (reprez., Slovenska, Dynamo Kyjev ), Marián Farbák( Taran Prešov, Bohemians Praha), Tomáš Mrva ( Repre.Slovenska, FC Kodaň), Milán Ferenčík ( repr.Slovenska,B.Ostrava),Denis Duga (repre.Slovenska ,Slávia Praha), Peter Sládek (Slovácko UH.Hradište), Ivan Hladík ( Trenčín, Senica), Richard Holič(Sparta Praha), Ľubomír Ulrich(Dubnica), Oliver Janso (Trenčín, Senica)  . Mnoho ďalších hráčov vyšlo z myjavskej liahne  mimo športových škôl :Miro Medved (Nitra), Jaroslav Masrna (Trnava),Braňo Kubica (Inter, Fínsko), Pavol Pavlus(Trnava, Liberec),  Pavol Masaryk( Slovan) Pavol Majerník ( Košice, Z.Moravce) Peter Majerník (Púchov, Ružomberok), Peter Kuračka( Z.Moravce).... Všetci títo hráči a mnoho ďalších nemenovaných vzorne reprezentovali resp. reprezentujú náš futbalový oddiel školu a v neposlednom rade mesto Myjavu a sú  príkladom pre nasledujúcu generáciu.

Prajeme hráčom, trénerom, funkcionárom a širokej futbalovej rodine do ďalšieho obdobia veľa tvorivých a športových úspechov, podporu sponzorov, aby sme o desať rokov pri storočnici mohli bilancovať aspoň takto, ak nie lepšie.

Nášmu klubu želáme, aby v ňom vyrastali šikovní futbalisti, ktorí budú robiť dobré meno Myjave, aby klub viedli vždy funkcionári, ktorým nezáleží na osobnom prospechu, ale na prospechu klubu samotného, aby sa aj tí, ktorí sa už futbalu aktívne nevenujú s radosťou vracali na tento štadión.

Ďakujeme Vám všetkým, ktorí ste prispeli k rozvoju futbalu v Myjave.

 

 

Vopred sa ospravedlňujeme čitateľom, ak nájdu nejaké nepresnosti vyplývajúce z nedostatku podkladových materiálov a žijúcim, či nežijúcim futbalistom a funkcionárom ktorých pre nedostatok priestoru a iných nedostupnosti nemenujeme.

Stanislav Malečka