Futbalový klub Spartak Myjava (Corgoň liga)

Slovak English French German Spanish

Spartak Myjava na stáži v Sampdorii Janov

Spartak Myjava - ilustračný obrázok

MYJAVA, 8. 6. 2017 - V dňoch 27. 5. - 31. 5. 2017 absolvovali tréneri Spartaka Myjava Mgr. Igor Pszota, Dalibor Dubovský a Peter Vavák a dvaja hráči z kategórie U17 Kristián Karika a Marek Tomka krátku štvordňovú stáž v tíme Sampdoria Janov, ktorý hráva najvyššiu taliansku futbalovú súťaž Serie A.

 
 

     

     Vďaka osobným kontaktom prezidenta Spartaka Myjava Pavla Halabrína s predstaviteľmi janovského klubu, vďaka finančnej podpore Ing. Petra Halabrína a vďaka pomoci agentúry Stars α Friends v zastúpení Romana Vojteka a pomoci Ing. Stanislava Tomiča sa podaril tento krásny projekt. Naši tréneri a hráči sa na štyri dni stali hosťami mládežníckej akadémie Sampdorie Janov, ktorá sídli asi 15 km od Janova v prímorskom mestečku Bogliasco.


Hráči U17 Marek Tomka (vľavo) a Kristián Karika (vpravo) s Michalom Tomičom

     Za štyri dni pobytu mali možnosť tréneri sledovať sedem tréningových jednotiek v mládežníckych kategóriách od najmenšej prípravky až po výkladnú skriňu mládeže Sampdorie Janov a to Primaveru (U19). Naši hráči mali možnosť zapojiť sa do tréningového procesu akadémie a odohrať modelovaný zápas. Ubytovanie a stravu mali priamo v akadémii, kde mohli vidieť ubytovacie jednotky pre hráčov akadémie, spoločenské miestnosti, jedáleň, študovňu. Oboznámili sa s denným režimom hráčov akadémie a boli jeho súčasťou. Dňa 28. 5. 2017 o 14.00 hod v Bogliascu videli naši hráči a aj tréneri jeden majstrovský zápas play-off o majstra Talianska Primavery medzi Sampdoriou Janov, v ktorej drese sa predstavil odchovanec Spartaka Myjava Michal Tomič a AC Torino , ktorý v predlžení vyhrala zaslúžene Sampdoria (4:1). Následne v ten istý deň na mestskom štadióne v Janove o 18.00 hod. videli zápas posledného kola Serie A medzi domácim tímom Sampdoria Janov, v ktorom sa predstavil nám dobre známy reprezentant SR do 21 rokov Milan Škriniar a hosťujúcim tímom SSC Neapol, za ktorý nastúpil slovenský reprezentant Marek Hamšík. Domáci v tomto súboji ťahali za kratší koniec a nakoniec prehrali 2:4. Nádherný štadión, výborná atmosféra, špičkový futbal.


Tréningové centrum v Bogliascu

     Na záver nám predstavitelia klubu Giovanni Invernizzi (riaditeľ úseku mládeže) a Federico Valdambrini (sekretár klubu) vysvetlili celé fungovanie klubu, tréningový proces, súťaže v mládeži, spôsob scautingu a dopĺňania hráčov do jednotlivých tímov. Spôsob práce trénerov, rozpočet klubu a spôsob financovania klubu. Všetko to, čo v našom slovenskom klubovom futbale chýba, tam je samozrejmosťou. Kde drvivú väčšinu rozpočtu tvoria TV práva a iné práva, kde kluby už na začiatku sezóny vedia, s akým rozpočtom budú hospodáriť, vedia aké sú prémie za umiestnenie v lige atď. Kde sa neboja zverejniť, že ich rozpočet klubu je 85 mil. eur. Tlmočníkom a zároveň sprievodcom bol Michal Tomič člen sampdorskej akadémie.

     Naši tréneri a hráči si v čase voľna užili aj slnečné pláže a more, nakoľko letná sezóna tam už začala. Boli to štyri nádherné dni plné zážitkov, dojmov, vedomostí, skúseností, inšpirácií a motivácií. Vieme že, náš klub nemôže byť rovnocenným partnerom tak veľkého klubu, ale môžeme byť priatelia. Ďakujeme!
 

 

autor textu: S. Tomič
foto: S. Tomič